„Na roverském průzkumu jsme pracovali s nadějí na zlepšení stavu a postavení roveringu v Junáku.
Teď je důležité, co uděláme dál. Změna přijde se změnou smýšlení jednotlivců. MéhoTvého.
Jsme připraveni na změnu?“

Petr „Klíč“ Šilhavý, Martin „Orel“ Modrák, Filip „Fíďa“ Děchtěrenko

S orientací ve zprávě Ti pomůže menu vlevo.
Na telefonu ho můžeš vyvolat přes .

3 Z čeho vycházíme

Cílem datové části zprávy je poskytnout detaily tomu, koho to zajímá a ukázat, jak jsme dospěli k našim hlavním závěrům.

3.1 Kontext vzniku projektu

Je nebo není rovering v dobrém stavu?

Projekt Revize roverského programu vznikl v rámci tématu Podpora roverské věkové kategorie — Strategie Junáka 2022. Jeho zásadní součástí byl i velký roverský průzkum, ze kterého v této zprávě hlavně vycházíme. Potřeba zjistit a kvantifikovat, v jakém stavu se rovering v ČR nachází, byla dána zejména dlouhodobým nedostatkem dat o roveringu, ze kterých by se dalo vycházet při revizi samotného Roverského programu vydaného Junákem v roce 2011.

V době vzniku průzkumu kolovalo o roveringu v Junáku mnoho rozdílných tvrzení a domněnek. Při debatách o roveringu se stále dokola naráželo na důležité otázky o roveringu, na které neexistovaly jasné odpovědi. Žádané byly odpovědi na otázky ‚jak pracovat s RS‘ a ‚jak dělat rovering u oddílů‘. Z výpovědí o zkušenostech s praktickým roveringem byla často cítit frustrace.

Z celkového obrazu o roveringu pohledem zkušeností Roverského odboru a roverských kurzů se dalo vyvodit pouze to, že rovering funguje velmi rozdílně napříč oddíly a středisky v ČR a že se pere s různě závažnými problémy. Velký roverský průzkum si dal za cíl zmapovat hlavní rysy roveringu v Junáku a vytvořit prostor pro zlepšení stavu roveringu. Samotný průzkum se setkal s nebývalou odezvou — odpověděl nám zhruba každý desátý člen v roverském věku. Na základě tohoto průzkumu a diskuzí, které jsme absolvovali během projektu, pak formulujeme i další, obecnější doporučení.

3.2 Velký průzkum

V kapitolách 46 se věnujeme detailní analýze dat z velkého průzkumu. Začínáme charakteristikou respondentů, pak se věnujeme první části dotazníku, která se dívala na stav roveringu a končíme rozborem asi nejambicioznější části otázek, která se věnovala kompetencím.

Průzkum probíhal od 24. 11. do 12. 10. 2019 online na platformě FormR. Propagovali jsme ho osobně mezi známými i na skautských akcích (hlavně ÚLŠ), pomocí roverských Facebookových skupin a též e-maily ze SkautISu. Po vyplnění jsme žádali respondenty, aby průzkum dále sdíleli (což se i dělo).

Dotazník jako takový již není přístupný, ale máme pro prohlédnutí verzi v PDF. Dotazník se větvil podle toho, co měl respondent za sebou — dvě hlavní větve byly pro ty co jsou nebo byli součástí roverského společenství PDF a pro ty, co nikdy nebyli součástí roverského společenství PDF — může být potřeba to uložit na disk, v prohlížeči se tato PDF někdy zobrazí špatně. Pro technicky laděné, je k dispozici i přesná definice otázek pro FormR.

Naprostá většina respondentů souhlasila, abychom sdíleli anonymizovanou verzi odpovědí s širší skautskou veřejností (ale ne zcela veřejně), proto jsou tato data k dispozici na skautském Google Drive. Pokud nemáte přístup, můžete si o data též napsat Orlovi (), který vám data nasdílí a rád pomůže i s analýzou.

3.3 Další zdroje dat

V kapitole 7 se podíváme detailně na data z registrace o odchodech členů s hlavním důrazem na přechod ze skautského do roverského věku.

Kapitola 8 se pak vrací k datům ze sond do roveringu z roku 2015, která nebyla dříve příliš využita.

Kompletní kód všech analýz je k nalezení na https://github.com/martinmodrak/revize-rs