„Na roverském průzkumu jsme pracovali s nadějí na zlepšení stavu a postavení roveringu v Junáku.
Teď je důležité, co uděláme dál. Změna přijde se změnou smýšlení jednotlivců. MéhoTvého.
Jsme připraveni na změnu?“

Petr „Klíč“ Šilhavý, Martin „Orel“ Modrák, Filip „Fíďa“ Děchtěrenko

S orientací ve zprávě Ti pomůže menu vlevo.
Na telefonu ho můžeš vyvolat přes .

4 Velký průzkum — kdo odpovídal?

V této kapitole se věnujeme obecným charakteristikám respondentů a klademe si otázku, jak moc může být průzkum (ne)reprezentativní vůči naší cílové populaci, tedy všem členům a členkám Junáka ve věku 15-26 let.

4.1 Celkové počty

Dotazník měl delší a kratší verzi. Těch, co vyplnili verzi kratší jsme se pak ještě zeptali, jestli přeci jen nechtějí pokračovat a vyplnit delší :-)

V datech dále primárně analyzujeme jen respondenty ve věku 15 — 26 let, tam počty vypadaji takto:

Ty, kteří dotazník nedokončili budeme z většiny analýz vyřazovat. Zbývá nám tak 1625 vyplněných dotazníků, což je 13% ze všech registrovaných skautů v roverském věku (nicméně někteří z těch, kteří dotazník vyplnili, nejsou registrovaní).

Rozložení dle pohlaví ukazuje převahu žen (což je rozdíl oproti registraci, kde v této věkové kategorii převažují muži). Členů, kteří se do binární škatulky pohlaví nezařadí máme kolem 1%, což odpovídá odhadům tohoto podílu v běžné populaci.

S velkou omluvou směrem k respondentům, kteří si nepřáli kategorizovat svoje pohlaví na muž/žena je z grafů, ve kterých ukazujeme pohlaví zvlášť, vynecháváme. Vzhledem k malému počtu těchto respondentů mají výrazně větší rozpětí nejistoty, což činí grafy méně čitelnými. Zároveň skutečně o této skupině nemůžeme v porovnání s ostatními kvůli tomuto malému počtu říct nic s jistotou.

Takto vypadá rozložení respondentů dle věku — přerušované čáry ukazují rozmezí 15 — 26 let, tj. skupinu, kterou primárně analyzujeme.

Životní fáze — tady už se opět díváme jen na respondenty 15—26 let.

A jedna z hlavních otázek, kterou charakterizujeme respondenty je jejich dosavadní roverská zkušenost.

4.2 Reprezentativnost

V každém obrázku níže je křivka „SkautIS“, která reprezentuje podíl dané skupiny členstva v datech ze SkautISu (vůči všem registrovaným 15—26 let). Tato křivka má kolem sebe pruh vyjadřující nejistotu — jak velký rozptyl bychom čekali, kdybychom vybrali ze SkautISu náhodně tolik lidí, kolik jich bylo v daném průzkumu. Druhá křivka vyjadřuje podíl dané skupiny, který jsme viděli v průzkumu. V zásadě lze říct, že když se křivka průzkumu vejde do pruhu kolem dat ze SkautISu, je výzkum v tomto ohledu slušně reprezentativní.

Jak uvidíme níže, většina křivek se nám hezky překrývá, ale máme několik — dle našeho názoru spíše méně zásadních — odchylek od skautské populace dle registrace.

4.2.1 Detailně dle věku

Z věkových skupin máme podreprezentovány patnáctileté. To není překvapení. Tím, že jsou na hraně roverského věku, čekáme, že se k nim průzkum vůbec nemusel dostat. Zato máme o něco více „prostředních roverů“. Zajímavé ale je, že primárně jde o nedostatek 15ti letých roverů (mužů) a v „prostředním“ věku naopak o nadbytek rangers/roverek. Doplním, že detailní data o věku máme jen z registrace 2018, takže tu může být jistý nesoulad se stavem k době průzkumu.

4.2.2 Dle kraje, velikosti střediska

Zde vycházíme z open dat ze SkautISu — používáme data z registrace 2019, v době zpracování ještě novější nebyly k dispozici.

Kraje máme poměrně dobře zastoupené — vidíme drobně nadreprezentovaný Jihomoravský a drobně podreprezentovaný Plzeňský a Zlínský, ale na zásadní problém to nevypadá.

Různé velikosti středisek jsou taky zastoupeny celkem rozumně, jakkoliv kategorie 70 — 100 a 100 — 130 členů jsou mírně nadreprezentovány na úkor kategorie 130 — 200.

Kraj můžeme kombinovat s věkovou skupinou (SkautIS open data nám říká jen 15 — 18 a 19—26). Dalším dělením trochu ztrácíme na citlivosti (rozšiřuje se pruh nejistoty), nicméně se nezdá, že by po rozdělení podle věku data vypadala hůře.

Obdobně můžeme rozdělit reprezentativnost dle velikosti střediska. Zde to vypadá, že v kategorii nad 18 let je reprezentativnost o něco lepší.

Můžeme též zkombinovat kraj a velikost střediska — opět ztrácíme citlivost. Nicméně je zde vidět například to, že nadreprezentování Jihomoravského kraje je hnáno velkými středisky. Opět neukazuje na podstatný problém s reprezentativností dat.

A samozřejmě ještě můžeme rozdělit dle věkové skupiny (zde ve dvou obrázcích), ale už nám to moc nového nepřinese.

Celkově je reprezentativnost dat celkem dobrá. Budeme tedy většinou uvádět přímo data z dotazníku a ne data „přeškálovaná“ na hypotetickou kompletní populaci — neočekáváme, že by to udělalo velký rozdíl a přineslo by to další práci a možné chyby do analýzy.

Jedinou výjimkou z tohoto je potřeba velké opatrnosti při porovnání mezi pohlavími, protože respondenti-muži jsou v průměru o něco starší než respondenti-ženy. Tedy porovnání pohlaví musí vždy zohlednit věk.

sex prumer_vek
jinak_neuvedeno 17.85714
muz 19.46418
zena 18.70646

4.3 Střediska

Respondenti měli více způsobů jak vyplnit informace o středisku — buď přímo registrační číslo, nebo naopak odpovědět na otázky o počtu členů apod.

Seznam středisek ze kterých máme nejvíce respondentů asi nepřekvapí (Blaník). Čísla je navíc potřeba brát s ohledem na to, že detailní informace o středisku nám vyplnilo jen 704 respondentů (tj. necelá polovina).

reg_c_strediska pocet nazev
114.07 32 Junák - český skaut, 7. středisko Blaník Praha, z. s.
622.28 12 Brána
115.56 10 Hiawatha
311.04 10 Junák - český skaut, středisko VAVÉHA České Budějovice, z. s.
622.10 10 Mafeking
622.15 10 Junák – český skaut, středisko Kompas Brno, z. s.
119.27 9 Junák-český skaut, středisko Oheň Horní Poečernice, z.s.
514.03 9 středisko Jilm Jilemnice
623.21 9 Pozořice